GPS w medycynie
Zaawansowana technologicznie medycyna to dzisiaj żadna nowość, jednak nie każdy wie, że systemy GPS znajdują zastosowanie w skomplikowanych operacjach mózgu. Taki neurochirurgiczny GPS został wykorzystany m.in. podczas zabiegu wykonanego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Marii Panny w Częstochowie, pozwalając, jak mówią sami specjaliści, na wybór właściwej trajektorii dostępu, lepszej identyfikacji struktur anatomicznych oraz bezpiecznego prowadzenia resekcji całkowitych zmian chorobowych.
Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim fakt, że neuronawigacja GPS minimalizuje ryzyko powikłań pooperacyjnych i przyspiesza czas rekonwalescencji pacjentów.
Systemy GPS w prognozowaniu pogody
Nowoczesne systemy GPS ostrzegają m.in. przed ulewami monsunowymi, jakie nawiedzają regularnie południowy zachód Stanów Zjednoczonych oraz północno-zachodni Meksyk. Sieć zaawansowanych czujników umożliwia tutaj prognozowanie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, a tym samym kreuje system wczesnego ostrzegania w tym obszarze geograficznym.
GPS jako pomoc dla osób niewidomych
Zaawansowane aplikacje wykorzystujące systemy GPS mają za zadanie ułatwić poruszanie się w mieście osobom niewidomym. Takiego zadanie podjęto się m.in. na Politechnice Gdańskiej, tworząc aplikację o nazwie Mówienie Mapy. Tego typu rozwiązania z powodzeniem zastępują osobom niewidomym psa przewodnika.
GPS w ornitologicznych programach badawczych
Przeprowadzanych np. wśród bocianów. Mini lokalizatory GPS, jakie założono przedstawicielom tego gatunku, pozwoliły badaczom precyzyjnie prześledzić trasę lotu bocianów z Polski do Afryki. W ten sposób naukowcy poznali miejsca postoju ptaków i czas ich odpoczynku w trasie.
Lokalizatory GPS znakomicie sprawdzają się także w przypadku innych zwierząt i w bardziej konwencjonalnych zastosowaniach. Jeśli Twój pies to mały uciekinier, mini lokalizator GPS o wielkości nie większej niż pudełko zapałek, pozwoli Ci szybko odnaleźć czworonoga, gdy tylko wpadnie mu do głowy gdzieś sobie pójść.
GPS w monitoringu maszyn rolniczych i budowlanych
Systemy GPS pozwalają na namierzanie sprzętu wykorzystywanego w terenie, zarówno maszyn budowlanych, jak i ogrodniczych czy rolniczych. Taki sprzęt jest często wypożyczany, bądź też nie pracujemy na nim osobiście, a robią to pracownicy. Tego typu monitoring maszyn budowlanych i sprzętu rolniczego to zatem doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą, a także sposób na kontrolę zużycia paliwa, czy też identyfikację kierowców maszyn.