Monitorowanie pojazdów i RODO cz. 2 | Czy pracownik może nie zgodzić się monitoring?

Rozważając temat monitoringu, należy zastanowić się nad tym jaki wpływ może mieć pracownik, gdy mówimy o wprowadzeniu rozwiązań lokalizacyjnych we flocie, niezależnie od jej rozmiaru. Zbieranie danych w takich sytuacjach może w wysokim stopniu godzić w ich prywatność i  – co najważniejsze – jest niezgodne z prawem.

Trendy na rynku monitoringu GPS - całkowite wykorzystanie w biznesie

Pracownik nie zgadza się na monitoring pojazdu – co mówią o tym przepisy?

Czy do założenia monitoringu lub udostępnienia pojazdu monitorowanego potrzebna jest zgoda kierowców oraz czy mają oni prawo odmówić zamontowania w autach odbiorników GPS?

Otóż wszystko zależy od okoliczności oraz charakteru eksploatacji pojazdu.

  • jeśli system monitoringu rejestruje aktywność kierowców w czasie pracy oraz w związku z wykonywaniem czynności służbowych – wystarczy jedynie poinformować ich o zaistniałym fakcie
  • jeśli jednak monitoring działa w sposób ciągły, a więc także w czasie jazd prywatnych – konieczne będzie uzyskanie jasno wyrażonej zgody pracowników na przetwarzanie ich danych lokalizacyjnych, jednak tutaj pojawia się rozwiązanie, jakie przygotowaliśmy.

 

Monitoring GPS, a podróże prywatne

Co w momencie gdy pracownik używa samochodu również prywatnie, ale uzyskanie zgody jest utrudnione, niemożliwe lub po prostu zależy nam na pełnym komforcie pracownika?

Najlepiej zdecydować się na rozwiązanie, które umożliwia zmianę trybu jazdy.

Możliwość czasowego wyłączenia systemu monitoringu pozwoli pracownikom zachować prywatność w czasie jazd poza godzinami pracy, w weekend czy w czasie urlopu. Pracodawców uchroni zaś przed przykrymi konsekwencjami prawnymi.

Aplikacja GPS Guardian oraz urządzenia jakie oferujemy, posiadają rozwiązanie przygotowane specjalnie dla pracodawców, którzy przewidują w swojej firmie podobne sytuacje.

Rozwiązanie to pozwala w czasie rzeczywistym zarządzać trybem jazdy; służbowym lub prywatnym, co to oznacza dla pracodawcy i kierowców?
To, że pracodawca nie zbiera danych o trasach, jakie pokonuje pracownik, więc wg przepisów o ochronie danych osobowych, nie ma obowiązku uzyskiwania zgody na monitoring, bo pracownik sam wyłącza śledzenie w pojeździe, z którego korzysta w czasie prywatnym.

 

Zapraszamy do kontaktu, chętnie dobierzemy rozwiązanie idealne dla Państwa floty, niezależnie od jej rozmiaru.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.