Kontrola obrotów silnika – trzymaj rękę na pulsie

Optymalne obroty silnika są kluczowe do obniżenia kosztów eksploatacji pojazdu. Możesz obniżyć spalanie pojazdu oraz wydłużyć żywotność silnika i całego układu napędowego. Każdy zawodowy kierowca docenia obrotomierz na desce rozdzielczej. Tak samo ty możesz wykorzystać te informacje, analizując pracę swojej floty.

Kontrola obrotów silnika – trzymaj rękę na pulsie

Musisz pamiętać, że optymalne obroty to nie najniższe możliwe obroty. Istotnym informacją jest przebieg momentu obrotowego i mocy silnika. Zbyt niskie obroty w trakcie jazdy powodują nadmierne naprężenia niektórych elementów silnika (łożysk głównych wału korbowego oraz łożysk korbowodowych) prowadząc do ich szybszego zużycia. Wysokie obroty prowadzą do większego zużycia paliwa, oleju silnikowego oraz ogólnego zużycia silnika na skutego przegrzania niektórych jego części.

Wykres momentu obrotowego i mocy silnika

Wykres momentu obrotowego i mocy silnika

 

Niskie obroty nie są również dobre dla silników diesla wyposażonych w turbiny o zmiennej geometrii wirnika. Długotrwała jazda w dolnych rejestrach może skutkować zapieczeniem się układu zmiany geometrii.

Szkodliwe są nie tyle niskie obroty co zbyt niskie w danej sytuacji. Przykładowo rozpoczynanie wyprzedzania pod górkę z 1500 obr./min będzie niszczyło panewki wału korbowego. Natomiast spokojna jazda przy takich obrotach jest jak najbardziej prawidłowa. Dlatego poza monitoringiem obrotów warto jednocześnie sprawdzać obciążenie silnika jakie raportowane jest na szynie CAN.

 

 

wykres obrotów silnika

wykres obrotów silnika

Dzięki wykorzystaniu podłączenia do szyny informatycznej w pojeździe, możesz na bieżąco śledzić obroty silnika, analizować dane archiwalne na wykresie oraz otrzymywać alarmy w przypadku utrzymywania zbyt wysokich lub zbyt niskich obrotów przez dłuższy okres czasu. Na bazie zgromadzonych danych możesz zbudować system premiujący oszczędnie i bezpiecznie jeżdżących klientów i wdrożyć w firmie eco driving.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.