Jak zakłócić sygnał GPS?

W internecie można znaleźć mnóstwo urządzeń i aplikacji, które mają rzekomo umożliwić zakłócenie sygnału GPS, używanego najczęściej do lokalizacji telefonu bądź samochodu służbowego. Raczej nie poszukuje się możliwości odcięcia nadzoru rodzicielskiego czy instalacji montowanych prywatnie.

Możliwości na zakłócenie sygnału poszukują najczęściej pracownicy. Nie podoba im się ciągła inwigilacja przez pracodawcę. Tymczasem zleceniodawca stara się działać na korzyść prowadzonego przedsiębiorstwa. Chce uzyskać większą wydajność pracowników, ograniczyć eksploatację pojazdu firmowego i prywatne wykorzystywanie samochodu, a przez to ilość zużytego paliwa.

Zaskakujące sposoby na zagłuszanie GPS

Kreatywność ludzi nie zna granic. Potrafią oni wypróbować nawet najbardziej karkołomne pomysły, żeby tylko uzyskać spodziewane rezultaty.

Zalanie wodą

Wczytując się w informacje na forach internetowych, można skorzystać z podpowiedzi zalania lokalizatora wodą. Niestety nie zda to egzaminu, jeśli pracodawca zamontował wodoodporne urządzenia nadawcze, a takie kupowane są najczęściej.

Przerwanie zasilania

Równie nieskutecznym sposobem zerwania sygnału GPS jest przerwanie zasilania nadajnika, bowiem odbiornik sygnału automatycznie zanotuje niepokojące wydarzenie, co może dać pracodawcy jednoznaczne informacje.

Owijanie folią aluminiową

Innym sposobem jest owinięcie nadajnika folią aluminiową. Jest to zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązanie. Sygnał zostaje stłumiony i nie wysyła na bieżąco danych o położeniu samochodu, prędkości i kierunku jego jazdy. Na odbiorniku pokazany jest postój samochodu w miejscu, w którym stał podczas zakładania folii zakłócającej odbiór. Należy jednak wiedzieć, że dane, choć nie są wysyłane na zewnątrz, zazwyczaj są zapisywane w pamięci nadajnika. Dzięki temu, jeśli tylko lokalizator odzyska połączenie z odbiornikiem sygnału, wszystkie dane zostaną przesłane. Nieudolna próba oszustwa wychodzi więc na jaw.

Jammer

Najkosztowniejszym, acz podobno najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zakup zagłuszacza sygnału GPS. Cena urządzeń waha się od 100 do nawet 4000 zł i w dużej mierze zależy od klasy sprzętu. Oczywiście najtańsze rozwiązania, które można kupić na aukcjach internetowych, są zawodne i działają na krótkie odległości. Droższe zagłuszacze radiowe, które emitowanymi falami radiowymi zakłócają przynajmniej jedną z częstotliwości sygnału lokalizatora i satelity, pozwalają na skuteczniejsze zakłócenie nadawania. Jest to rozwiązanie interesujące, ponieważ to niewielkie urządzenie, które można podłączyć pod gniazdo zapalniczki samochodowej, jest skuteczne i dostępne, a jedynym zabezpieczeniem przeciwko jego montowaniu są wykrywacze działania zagłuszacza. Niestety, podobnie jak w przypadku wcześniejszych sposobów, i ten nie działa bez zarzutów. Tutaj również, jeśli tylko lokalizator odzyska zasięg, wszystkie informacje łącznie z datą i godziną użycia jammera, zostaną wysłane do odbiornika.

Czy warto więc zagłuszać sygnał GPS?

Coraz więcej firm, jeśli już decyduje się na Monitoring GPS, kupuje oprogramowanie rozwijające się, innowacyjne, od specjalizujących się w tej dziedzinie firm programistycznych. Coraz trudniej więc będzie skutecznie obejść działanie niechcianego namierzacza, a jeśli lokalizator będzie przeszkadzał np. nadzorowanemu dziecku, będzie to wręcz niewskazane.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się jak wprowadzać monitoring GPS w zgodzie z RODO i Kodeksem Pracy

Cześć, Nazywam się Jarek Nawigator i prowadzę GPS Guardian. Wraz z naszym całym zespołem dążymy do tego, aby pojęcia takie jak: M2M, GPS, GSM, telemetria i nie były już więcej niezrozumiałym zbitkiem słów, tylko technologiami, które skutecznie wykorzystasz w swoim biznesie. Nasze rozwiązanie GPS Guardian pomoże sprostać wyzwaniom związanym z zarządzaniem flotami samochodów osobowych, ciężarowych czy maszyn, umożliwi podniesienie wydajności i namierzy miejsca, gdzie Twoi pracownicy generują niepotrzebne koszty.