GPS w samochodzie – w jakim celu?
GPS w samochodzie stanowi obecnie najbardziej popularny sposób śledzenia położenia samochodu zarówno prywatnego, jak i służbowego. Jednak pozostałych możliwości efektywnego wykorzystania czujnika GPS jest mnóstwo. W przypadku samochodów prywatnych istotną rolą będzie możliwość śledzenia położenia pojazdu w chwili jego skradzenia, co zwiększa szansę na jego odnalezienie i odzyskanie.
W przypadku samochodów firmowych GPS można wykorzystywać dwojako. Po pierwsze kontrolnie, aby ustalić, czy pracownicy np. nie wykorzystują pojazdów do celów prywatnych, a po drugie ze względów ekonomicznych, co może przekładać się na wymierne korzyści finansowe. Monitorowanie i odpowiednie modyfikowanie tras floty samochodowej może przełożyć się na oszczędności nie tylko finansowe, ale także czasowe. Ponadto świadomość pracownika, że pojazd jest kontrolowany, skutecznie wpływa na stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.
GPS w aucie (służący do monitoringu pojazd ów w czasie rzeczywistym) to niewielkie urządzenie. Małe gabaryty sprawiają, że nadajniki takie można zamontować praktycznie wszędzie. W praktyce należy jednak uważać, aby urządzenie nie było ono w monitorowanym samochodzie zbyt mocno schowane.
Dlaczego GPS w aucie nie powinien być za mocno schowany?
Złe umiejscowienie GPS w samochodzie może spowodować wytłumienie sygnału bądź utratę łączności z satelitą. Warto zatem zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP (Horizontal Dilution of Precision). Jego wartość możemy odczytać na platformie lokalizacyjnej (on-line) oczywiście po uprzednim zamontowaniu urządzenia w samochodzie. Najdokładniejsze położenie lokalizatora, a tym samym najlepszą łączność uzyskamy, gdy wartość HDOP zmieści się w przedziale 1-2. Wartość powyżej 4 – może uniemożliwić namierzenie pozycji po ponownym uruchomieniu. Jeżeli HDOP jest zbyt wysokie, należy zmienić miejsce położenia GPS.
Montaż GPS w samochodzie profesjonalnego kierowcy
Z perspektywy pracodawcy, np. właściciela firmy posiadającego flotę pojazdów, który zamierza zainstalować GPS w celu kontroli pracowników, warto umieścić je w samochodzie służbowym, w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Należy pamiętać, by omijać newralgiczne punkty samochodu, które tłumią sygnał GSM i GPS. Do takich zaliczają się duże metalowe powierzchnie auta, takie jak bagażnik czy miejsce pod maską silnika. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest montaż pod elementem wykonanym z tworzywa sztucznego – pod fotelem samochodu, plastikowymi oraz skórzanymi elementami tapicerki pojazdu lub pod osłoną poduszki powietrznej. Problemy z łącznością mogą się pojawić, gdy zainstalujemy nadajnik pod kokpitem, bowiem ogrzewanie przedniej szyby ma istotny wpływ na pogorszenie jakości sygnału.
Wzrost dostępności urządzeń do zagłuszania sygnału GPS (jednym z powodów jest ich niska cena) powoduje, że warto również zwrócić uwagę na odległość trackera od gniazda zapalniczki, do której są podłączane takie urządzenia. Ich zasięg jest niewielki i nie przekracza 1 metra na otwartej przestrzeni. Nadajniki zamontowane w optymalnym miejscu, będą w stanie spełniać swoją funkcję bez zarzutu.
GPS w samochodzie – zalety platformy i urządzeń od GPS Guardian
Monitoring GPS Guardian w samochodzie to najsprawniejszy sposób na bieżące kontrolowanie każdego pojazdu – zarówno prywatnego, jak i wchodzącego w skład floty. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie zużycia paliwa na trasie, analiza ekonomii jazdy i stopnia eksploatacji pojazdu. GPS w aucie to skuteczny sposób na systematyczne oszczędności, zintegrowane zarządzanie logistyką i najsprawniejszy system śledzenia skradzionego pojazdu. Lokalizatory GPS Guardian w aucie to niewielkie, praktycznie niewykrywalne urządzenia o niezwykłej trwałości. Montaż GPS w samochodzie to doskonałe uzupełnienie wyposażenia zarówno na długich, jak i krótkich dystansach.
Kłopotliwy montaż? Wybierz przenośny lokalizator GPS