Monitoring GPS wspiera księgowość
Na pracodawcach spoczywa wiele obowiązków. Jednym z nich jest rozliczanie czasu pracy osób zatrudnionych. To podstawa do dokonania rozliczeń i wypłaty pracownikowi wynagrodzenia. W przypadku kierowców sprawa jest o tyle skomplikowana, że wielu z nich wyjeżdża w dalekie trasy. Trudno przewidzieć sytuacje na drodze – czasem trudne warunki atmosferyczne lub wypadek mogą spowodować, że kierowca nie dotrze do docelowego miejsca w ustalonym czasie. Aby zagwarantować bezpieczeństwo zarówno pracownikowi, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego, pracodawcy muszą przestrzegać dobowych i tygodniowych wymiarów czasu pracy kierowców oraz zapewnić im przerwy.
Rozliczanie czasu pracy kierowców nie jest rzeczą łatwą, a wszelkie nadużycia mogą być bardzo dotkliwe dla pracodawcy. Na szczęście z pomocą przychodzi nowoczesna technologia – monitoring GPS. Systemy monitoringu pozwalają śledzić przemierzoną trasę oraz wszystkie postoje. W efekcie pracodawca lub dział bezpośrednio odpowiedzialny za ewidencjonowanie czasu pracy kierowców, np. księgowość, otrzymuje wszelkie niezbędne informacje.
Informacje o przebiegu pracy kierowcy na bieżąco
Aby kontrolować czas pracy kierowców, w samochodach firmowych montuje się tachografy analogowe lub cyfrowe. Informacje można z nich odczytać jednak dopiero po powrocie pracownika do bazy. Monitoring GPS ma taką przewagę nad tymi urządzeniami, że pozwala na bieżąco sprawdzać aktualną lokalizację pojazdu, czyli to, czy się on przemieszcza, czy też pracownik właśnie odpoczywa.
Informacje o pracy kierowcy uzyskiwane na bieżąco pozwalają wprowadzać modyfikacje w jego grafiku, jeżeli zachodzi taka konieczność. Dział księgowości może też wykorzystać pozyskane dane, aby systematycznie pilnować dobowego i tygodniowego czasu pracy poszczególnych kierowców. To sposób, który pozwala uniknąć wysokich kar za zaniedbania w tej kwestii.
Rozliczanie czasu pracy kierowców przy użyciu monitoringu GPS jest wygodne i pozwala uniknąć ewentualnych pomyłek. Ponieważ pracownicy odpowiedzialni za układanie grafików kierowców mają natychmiastowy dostęp do danych, mogą korygować założenia i – zgodnie z potrzebami – skracać lub wydłużać dzień pracy kierowcy.
Więcej niż monitoring czasu pracy
Monitoring GPS pozwala na więcej niż tylko rozliczanie czasu pracy kierowców. Montaż tego systemu daje wymierne korzyści również na innych obszarach związanych z logistyką:
- nowi kierowcy pracujący dla firmy mogą otrzymywać cenne wskazówki, które pozwolą im szybko i sprawnie dotrzeć do punktu docelowego,
- firma błyskawicznie otrzymuje informacje o kolizjach czy wypadkach samochodów firmowych, dzięki czemu odpowiedni pracownicy mogą natychmiast zareagować,
- kontrola zużycia paliwa i stanu pojazdu są łatwiejsze – na podstawie tych danych można kontrolować pracowników i nagradzać tych, którzy jeżdżą ekonomicznie.
Szerokie możliwości monitoringu GPS sprawiają, że aktualnie docenia go coraz więcej firm. Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości, może wykorzystać system GPS zarówno do poprawy bezpieczeństwa kierowców, rozliczania czasu ich pracy, jak i kontrolowania ich zachowania w trasie.