Technologia cyfrowa ułatwiała również pozyskiwanie danych na temat pracy pojazdu lub maszyny. Możemy odczytać kluczowe parametry pracy bez konieczności instalowania dodatkowych czujników lub podłączania się w wielu miejscach do istniejących sygnalizatorów. Wystarczy jedno podłączenia, aby uzyskać informację o przebiegu pojazdu, obrotach silnika, spalaniu, poziomie paliwa, czy przepracowanych roboczogodzin w przypadku maszyn.
Historycznie wyróżniamy dwa standardy komunikacji cyfrowej na rynku pojazdów i maszyn: SAE 1708 (J1708) ukierunkowane na pojazdy ciężkie (z ang. Heavy-Duty Equipment) oraz SAE 1939 (J1939) ukierunkowane na pojazdy osobowe i ciężarowe. Obsługujemy oba te standardy w różnego rodzaju pojazdach. Zakres odczytywanych informacji uzależniony jest od konkretnego modelu i rocznika. Dlatego na etapie przygotowania oferty ustalamy, jaką flotą dysponuje klient.
Warto pamiętać, że szyna informatyczna to nie tylko pojazdy. Występuje również w różnego rodzaju maszynach budowlanych (CAT, JCB) oraz urządzeniach (generatory prądu). Dlatego możliwość monitorowania on-line poziomu paliwa i pracy dotyczy nie tylko pojazdów osobowych i ciężarowych.