Jak to działa?
Działanie blokady jest proste, alkomat jest podłączony do układu zapłonowego i posiada ustnik w który należy dmuchnąć przed każdym uruchomieniem pojazdu. Urządzenie połączone jest ze stacją telemetryczną do której przekazywane są dane z pamięci takie jak: czas wykonania badania, wynik, stężenie alkoholu, brak wykonania badania. Blokada sprawdza zawartość oparów alkoholu w wydychanym powietrzu – uzyskanie pozytywnego wyniku skutkuje natychmiastowa blokadą.
Alkomaty działają z pojazdami wyposażonymi w systemy start-shop. Nie wymagają przeprowadzania badania po każdym zgaśnięciu silnika, jednostka może zostać skonfigurowana w taki sposób, aby nie wymagała powtórnego badania trzeźwości w ciągu określonego okresu czasu od wykonania 1-badania.
„Somsiad” nie pomoże
Alkomat jest zabezpieczony przed próbami „obejścia” systemu. System działa w taki sposób, aby uniemożliwić próbę dmuchnięcia przez inną osobę. Urządzenia okresowo proszą o ponowne wykonanie testu, a niektóre z nich są w stanie porównać próbki wydmuchiwanego powietrza. W przypadku stwierdzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, blokada pojazdu zostaje uruchomiona. W momencie, gdy uruchomiony jest silnik, a kierowca uzyska pozytywny wynik uruchamiany jest klakson, którego nie da się wyłączyć. Nie pomoże także odpięcie akumulatora, bowiem alkomaty i systemy telemetryczne posiadają własne niezależne źródło zasilania.