1) GPS jest wyłącznie dla firm utrzymujących dużą flotę
To najczęściej pojawiający się mit w odniesieniu do monitoringu GPS dla pojazdów. Właściciele małych firm często uznają, że zakup tego systemu im się nie zwróci. Tymczasem namierzanie GPS z powodzeniem można wykorzystać nawet w tych firmach, które korzystają z jednego czy dwóch samochodów.
Namierzanie GPS zwiększa kontrolę nad pracownikami i pozwala zoptymalizować zużycie paliwa. Z przeprowadzonych badań wynika, że zamontowanie monitoringu GPS motywuje kierowców do wydajniejszej pracy i bezpieczniejszej jazdy.
2) GPS jest drogi – mojej firmy na niego nie stać
Namierzanie GPS kosztuje, a jeśli firma posiada wiele pojazdów, rachunek może być wysoki. Montaż monitoringu szybko się jednak zwraca. Administrator floty (fleet manager) otrzymuje wiele informacji o tym, jak jeżdżą poszczególni kierowcy. To pozwala mu wprowadzić korzystne zmiany. Ich efektem jest m.in. wydłużenie żywotności pojazdów.
Dla wielu firm nawet niewielka podwyżka cen paliwa jest bardzo odczuwalna. Za pomocą monitoringu GPS możliwe jest kontrolowanie spalania paliwa, a to pozwala uzyskać spore oszczędności w skali roku.
3) Monitoring GPS to żadna korzyść dla kierowców
To kolejny mit dotyczący monitoringu GPS. Zastosowanie systemu GPS daje właścicielowi firmy oraz administratorowi floty wiele cennych informacji o tym, jak są użytkowane pojazdy. Kierowcy mogą zaś liczyć m.in. na dokładne monitorowanie czasu pracy (w tym nadgodzin) oraz pomoc w ustalaniu optymalnych tras przejazdu.
Monitoring GPS odciąża również kierowców z tworzenia raportów, a to dlatego, że są one generowane automatycznie. Wspomnieć trzeba także o bezpieczeństwie – kierowcy dostają alerty m.in. wówczas, gdy przekraczają dozwoloną prędkość.
4) Namierzanie GPS to inaczej nawigacja
Wiele osób błędnie zakłada, że namierzanie GPS to właśnie nawigacja. Tymczasem monitoring GPS nie pokazuje kierowcy optymalnej trasy, którą powinien się on poruszać. Systemy GPS pozwalają kontrolować poruszanie się samochodu w czasie rzeczywistym. Są także dużym odciążeniem dla kierowców, gdy mowa o tworzeniu raportów z przebytych tras.
Z namierzania GPS mogą korzystać osoby odpowiedzialne za układanie grafików kierowców. System GPS pozwala także optymalizować zużycie paliwa i uczy kierowców, jak jeździć bezpiecznie i ekonomicznie.
5) Kierowcy źle przyjmują montaż monitoringu w pojazdach
Monitoring GPS to przydatne narzędzie dla każdego administratora floty. W praktyce jednak korzystają z niego także kierowcy – dzięki niemu jeżdżą bezpieczniej i nie muszą martwić się sporządzaniem raportów. W praktyce namierzanie GPS jest korzystne zarówno dla właściciela firmy, jak i pracowników.
Aby pracownicy nie uznali, że namierzanie GPS ma służyć wyłącznie ich kontroli, wystarczy przedstawić im korzyści płynące z jego wykorzystania. W ten sposób zaczną oni postrzegać monitoring GPS jako zaletę, a nie narzędzie przeznaczone do nadzorowania ich pracy.
6) Korzystanie z GPS to dodatkowe obowiązki dla kierowcy
Jak wszyscy pracownicy, kierowcy mają swoje przyzwyczajenia. Część z nich, słysząc o monitoringu GPS, obawia się konieczności nauki obsługi tego systemu. Firma zamierzająca wprowadzić namierzanie GPS, powinna zadbać o przeszkolenie każdego pracownika. To sposób, aby z jednej strony nauczyć kierowców korzystania z systemu GPS, a z drugiej pokazać im korzyści płynące z montażu systemu GPS.
Wprowadzenie monitoringu GPS warto przedstawić kierowcom jako dobrą inwestycję. Kierowcy mają małe pole do rozwoju, a nauka obsługi systemu GPS może być sposobem na polepszenie warunków ich codziennej pracy.