Specjalistyczne preparaty
Kierowca prowadzący auto o dużych gabarytach przy zmniejszonej widoczności, spowodowanej brakiem odpowiedniego oświetlenia na drodze oraz oczywiście parującymi szybami, może stwarzać duże niebezpieczeństwo dla mniejszych samochodów, poruszających się na drodze. Aby nie doprowadzić do sytuacji zagrożenia, kierowcy często stosują spraye, które dają efekt przezroczystej szyby. Należy natomiast pamiętać, że jest to jedynie środek doraźny, który nie rozwiązuje problemu długofalowo. Jednak zawsze warto mieć przy sobie preparat na parujące szyby, gdyby inne profilaktyczne sposoby zawiodły.
Osusz wnętrze auta
Szczególnie jesienią i zimą kierowcy maja problem z zaparowanymi szybami. Wynika to przede wszystkim z dostawania się śniegu i wody do środka samochodu poprzez przemoczone buty czy topniejący śnieg na ubraniu. Wówczas wilgoć wnika w tapicerkę, welurowe dywaniki i oczywiście w podłogę. Nie tylko prowadzi to do parowania szyb, ale również wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Samochody osobowe mogą pozostawać w ogrzewanym garażu, niestety transportowe przebywają najczęściej na świeżym powietrzu, co utrudnia walkę z wilgocią. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym osuszaniu dywaników welurowych, a najlepiej zadbać o ich wymianę na gumowe. Poza tym warto zainwestować w samochodowe pochłaniacze wilgoci.
Sprawdź filtr kabinowy
Szczególnie przed udaniem się w dłuższą trasę, należy sprawdzić kondycję techniczną samochodu. Bardzo często przyczyną parowania szyb jest zanieczyszczony filtr kabinowy, w którym gromadzi się wilgoć, bakterie i pleśń. Filtr powinno wymieniać się podczas przeglądów okresowych pojazdu, najczęściej co 15-40 tysięcy kilometrów przebiegu. Przy okazji warto oczyścić cały układ recyrkulacji powietrza w samochodzie oraz komory dolotowe.